Andros Milton, 20 State Angell Geo. T. 46 Washington Apthorp Robert E. 17 State Apthorp & Batchelder, 17 State Arnold Howard P. 42 Court Aspinwall William, 34 School Atwood Charles, 39 Court Austin Arthur W. 10 Court Austin Albert S. 11 Court Austin Henry D. 10 Court Austin Ivers J. 30 Court Avery Edward, 52 Washington Ayer Phineas, 19 Court Bacon Charles H 27 Court Bacon & Sawin, 7 Court square Bailey J. Appleton, 4 Court Baker & Sullivan, 27 Court Balch F. V. 33 School Baldwin Henry, 27 State Ballard J. M. 19 Court
Blake Charles F. 39 Court Blake Edward, 39 Court Blake Henry N. 42 Court Boardman A. W. 35 Court Boardman & Blodgett, 35 Court Bolles John A. 10 Court Boutwell George S. 5 Tremont Bowditch W. I. S Railroad Ex. Bradley J. H. 19 Court [row Brewster Aug. O. 22 Tremont Brigham William, 35 Court Brooks C. M. 31 Washington Brooks Francis, 10 Court Brooks Francis A. 76 State Brooks & Ball. 40 State Brown Jere. 81 Washington Brown Wm. L 81 Washington Browne Albert G. jr. 19 Court Browne Causten, 33 School Browne Edward I. 16 Court Browne Geo. M. 17 Phoenix blg. Bryant John D. 28 State Bryant N. B. 81 Washington Buck Edward, 11 Court Burbank Robert 1. 46 Court Burgess Edward P. 5 Congress Burke Albert G. 35 School, r. 2 Burrage W. W. 33 School, r. 4 Burt William L. 46 Washington Butler Franklin J. 33 School Butler John H. 27 Court Butler, Green, & Emery, 7
Carpenter & White, 7 Court sq. Chamber ain Mellen, 35 Court Chamberlin E. M. 5 Tremont Chandler Charles P. 4 Court Chandler Peleg W. 4 Court Chandler Theophilus P. 4 Court Cheever Tracy P. 11 Court Cheney Edward M. 20 Court and 135 Dorchester avenue Child Linus M. 27 Tremont row Chote Charles F. 17 State Choate Frederick W. 27 Court Choate Rufus, 16 Old State Ho. Churchill Jos. McKean,46 Wash. Churchill & Pierce, 16 Old State Clark Albe C. 10 Court [Ho. Clark Joseph F. 7 Court square Clarke & Shaw, 27 State Chifford W H. 34 School Cobb M. G. 19 Old State House Coburn D. J. 20 Court Codman John, 4 Court Codman & Johnson, 46 Court Comin A. B. 33 School, room 4 Colesworthy D. C. jr. 10 Court Conery D. E. 5 Tremont Conley F. T. 9 Scollay's bldg. Converse F. A. W. 33 School, room 27
Converse Joshua P. 19 Court Cooke Josiah P. 9 State Coolidge A. J. 33 School Coolidge David II. 4 Court Coolidge Horace II. 7 Court sq. Coolidge J. R. 22 Niles block Cottrell A. 9 Scollay's building and 5 Maverick square, E. B. Cragin L. S. jr. 20 Court Crandall H. Burr, 4 Court Crane David F. 23 Court Cressey B. F. Cooke, 6 Tremont Crocker S. L.. jr. 35 Court Crocker Uriel H. 19 Court Crowley John C. 33 School Currier B. H. 24 Old State Ho. Curtis B. R. 34 School Curtis Charles P. 16 Court Curtis Charles P. jr. 16 Court Curtis George T. 34 School Curtis H. l'elham, 16 Court Cushing Caleb, 27 Tremont row Cutler Joseph, 47 Court Cutter I. J. 35 Court Cutter Samuel L. jr. 7 Court Dame Ab'm A. 12 Hancock Ho. Dame Charles C 7 Court sq. Dame Theodore S. 9 State
Dana Charles F. 46 Court Dana Edward A. 19 Court Dana E. T. 43 Chestnut Dana James, 24 Old State Ho. Dana R. H. jr. U. S. Court Ho. Dane Henry C. 33 School Davis Augustus B. 17 State Davis Jerome, 33 School, r. 57 Davis Mark, 11 Court Davis W. N. 68 Cornhill
Dean Benjamin, 42 Court Dean Thomas, 42 Court Dehon William, 28 State Demond Charle, 4 Court Denny Henry G. 44 Court Derby & Williamson, 46 Court Dexter Arthur, 7 Court square Doane Henry, 15 Merchants Ex. Dodge John C. 52 Washington Dorr Wm. B. 154 Dorchester av. Dow & Prince, 30 Court Draper John W. 9 State Draper Moses, 9 State Dudley Dean, 34 Merchants row Dudley Elbridge G. 20 Court Duncklee Mark F. 81 Wash. Durant H. F. 22 Old State Ho. Dyer & Whitman, 42 Court Dwight Wilder, 39 Court Eastman A. 31 Washington Ellis Chas. M. 21 Old State Ho. Ellis James M. 42 Court Ely A. B. 5 Congress Emerson J. W. 31 Washington Emery George W. 7 Court sq. Emery James W. 39 State English J. L. 68 Cornhill Engley Wm. F. 42 Court Fernald H. B. 81 Washington Field Justin, 9 State Field Walbridge A. 20 Court Fisher Aron E. 4 Court Fisher Daniel S. 34 School Fiske Augustus H. 5 Court Fiske Edward, 5 Court Fiske John M. 46 Court Flanders George II. 9 State Fletcher Richard, 46 Wash. Floyd Sam '1 E. 10 Court Forsaith Wm. J. 33 School, r. 11 Foster Dwight, 5 Court Foster Francis C. 39 Court Fox James A. 42 Court French Asa, 5 Tremont French Henry F. 7 Court sq. Frost Henry W. 81 Wash. Fuller Richard F. 27 Court Gardiner Wm. 11. 68 Cornhill Gay Ebenezer, 35 Court Gerrish Benjamin J. 11 Court Gerrish George A. 46 Court Gibbs Amory T. 33 School Gilchrist D. S. 10 Railroad Ex. Giles Alfred E. 20 Old state Ho. Giles Joel, 5 Tremont Gleason Daniel A. 30 Court Gleason Horace, 9 State Goldsbury John, 30 Court Gooch & Copeland, 28 State Goodrich C. B. 30 Court Goodrich John B. 6 State Gordon G. H. 20 Court
Gordon Solomon J. 90 Wash.
Hillard Geo. S. 33 School, rm. 9 Hilliard Wm. 33 School, room 61 Hinds & Tilton, 46 Court [Court Hear E. R. (Judge of Sup. Ct. 39 Hobbs Charles C 1 Devonshire Hobbs Geo. M. 52 Washington Hobbs William jr. 6 State Hodges Edward F. 42 Court Holmes J. S. 42 Court Homer George F. 4 Court Houghton Chas. 15 Merch. Ex. Howe John D. 7 Court square Howe William E. 13 Exchange Hubbard C. Horace, 13 Merch. Hubbard G. G. 59 St. te [Ex. Hubbard Josiah W. 13 Merch Hubbard Win. J. 30 Court [Ex. Hudson C. H. 68 Cornhill Humphrey James, 28 State Huntington Chas. W. 7Court sq. Huntington C. P. 7 Court sq. Hurd Charles H. 42 Court Hurd Francis W. 20 Court Hutchins Horace G. 5 Court sq. Hutchins & Wheeler, 20 Court Hutchinson H. D. 20 Court Ingalls A. T. 6 State Ireson S. E. 42 Court Jackson A. 47 Court Jackson John G. 47 Court Jacobs B. F. 7 Court square Jacobs Francis W. 10 Court Jennison Samuel, 27 State Jewell Harvey, 20 Court Joannes Count, 6 Tremont Johnson Moses, 81 Washington Johnson & Farnsworth,27 Cour! Jones L. A. 5 Court
Joy A. K. P. 81 Washington Judd C. P. 27 Court
Loring Edward G. 16 Court
Gordon & Cheney, 135 Dorches- Gray B. G 47 Court Gray Horace jr. 39 Court Gray Levi, 42 Court Greene II. W. 41 State Greenough D. S. 40 State Gregg W. P., City Hall Griggs George, 5 Court Grout Alfred, 30 Court Grover Edwin, 17 State Guild George D. 4 Court Guild Samuel E. 4 Court Hahn & Munrce, 81 Wash. Halle Wm. H. 33 School, room 1 Hale George S. 4 Court Hall Franklin, 52 Washington Hall Thomas B. 30 Court Hallett B. F. 33 School, room 11 Hallett Henry L. 33 School, r. 11 Hamblin H. M. 42 Court Hancock Chas. L. 10 Court Harding W. P. 10 Scollay's bdg. Harlow Thomas S. 27 State Hastings Geo. R. 81 Washington Haven Franklin jr. 46 Court Hayden E. D. 81 Washington Hayes Francis B. 17 State Haynes H. W. 35 Court Hazelton & Ware, 81 Wash. Head Edward F. 30 Court Healy John P. 46 Court Heard F. F. 34 School Herrick H. G. 23 Court Herrick William A. 35 School Hersey Henry E. 46 Washingt'n Hill Clement Hugh, 30 Court Hill Hamilton A. 35 Court
Loring Francis C. 59 Court
Loring John A. 39 Court
Lothrop T. K. 42 Court and U.
S. Court House
Low Obed B. 14 Tremont Lowell John, 42 Court
Lunt George, 4 Court
Lynde A. V. 10 Scollay's bldg. Mackie & Cushman, 34 School Mahan John W. 46 Washington Maine S. C. 7 Court square Mason David H. 20 Court Mason Lyman, 20 Court Mathes Edwin N. 46 Court Maynadier James E. 33 School May John Wilder, 7 Court sq. McCartney W. H. 20 Court McCleary Samuel F., City Hall McLellan George F. 52 Wash. Merrill Amos B. 10 Court Merrill J. C. 59 Court Merwin Elias, 16 Court Meyer Joseph, 28 State Miller E. F. 25 Court Minot Willain, 59 Court Minot William jr. 39 Court Montgomery Hugh, 181 State Moore J. F. 41 Allen
Morey George, 20 Old State Ho. Morrill George, 27 Court Morris Robert, 42 Court Morse R. M. jr. 7 Court square Morse & Lawrence, 10 Court Morton Francis T. 20 Court Moulton B. C. 23 Court
Moulton Daniel S. 42 Court Muzzey David P. 7 Court sq. Muzzev Henry W. 7 Court sq. Nash Stephen G. 46 Wash. Newton J. L. 9 State Nichols B. W. 40 Stafe Nickerson Joseph, 9 State Noble John, 20 Court Norris George W. 9 State Norris & Swan, 17 State Northend William D. 4 Court Noyes George D. 33 School Nutter C. C. 23 Court Nutter T. F. 23 Court Olney R. 31 Washington Osgood I. P. 5 Court
Otis Edmund B 17 State Paine H. W. 30 Court Paine John T. 23 Court Paine Robert Treat jr. 42 Court Palfrey Francis W. 33 School Park John C. 14 Tremont Parker Aurelius D. 20 Court Parker Edward G. 35 School Parker Francis Edw. 42 Court Parker H. G. 46 Washington Parker H. M. 46 Washington Parker Joel, 46 Washington Parker Saml D. 55 Mt. Vernon ParkerWm. over Boylston Mkt. Parks N. Austin, 10 Court Parmenter William E. 19 Court Patten D. D. 6 State Peabody O. G. 30 Court Peabody & Robinson, 11 Court Pearson Eliphalet, 18 Old State Peirce R. N. 42 Court [Ho Pelton F. W. 33 School, room 5 Perry B. E. 20 Court Phillips E. K. 33 School, rm. 27 Phillips Geo. Wm. 7 Court sq. Phillips Stephen H. 30 Court Pickering Edward, 8 Merch. Ex. Pickering & Swift, 10 Court Pinkerton J. M. 39 State Plimpton S. F. 5 Court Pond B., Old State House and Maverick square
Porter George D. 35 Court Porter Josiah, 47 Court Powers Chas. Edw. 27 Tremont Pratt Edward E. 42 Court Preston Geo. H 81 Washington Preston J. W. 5 Congress Prince J. Hardy, 33 School, r. 20 Proctor Redfield, 33 School Proctor Thos. Parker, 4 Court Putnam George jr. 5 Court Quincy Josiah jr. 27 State Rand Edward S. 30 Court Rand Edward S. jr. 30 Court Randall Otis G. 31 Washington Randall S. II. 7 Court square Ranney & Morse, 35 Court Redfield Isaac F 33 School Reed Charles, 25 Railroad Ex. Rice B. F. 35 Court
Richardson Ivory N. 68 Cornhill Richardson Ivory W. 68 Cornhill Richardson James B. 20 Court
Richardson T. F. 16 Court Richardson Wm. A. 59 Court Richardson Wm. A. 5 Tremont Richie Harrison, 30 Court Robb James B. 5 Court Robinson Nelson, 33 School,r.57 Rock John S. 6 Tremont Rogers J. G. 7 Court House Rogers William, 4 Court Rollins J. W. 1 Devonshire Ropes John C. 7 Court sq. Ross Samuel J. 33 School Russ Augustus, 6 Tremont Russell Benjamin F. 68 Cornhill Russell C. T. & T. H. 27 State Russell Thomas, 35 Court Safford Nathaniel F. 27 State Saltonstall Leverett, 39 Court Sanger George P. 28 State Sargent Horace B. 30 Court Sargent Lucius M. 2 Amory Hall Sawyer Frederic W. 20 Court Sawyer J. A. 42 Court Scudder Henry A. 17 State Searle George W. 12 Tremont Sears Philip H. 4 Court Sennott Geo. 15 Scollay's bldg. Sewall Sam. E. 46 Washington Seymour F. Z. 27 State Shattuck George O. 4 Court Shaw Samuel S. 16 Court Sheppard John H. 13 Bromfield Sherinan E. L. 90 Washington Shimmin Charles F. 202 State Shipley Horatio, 9 State Simmons Chas. F. 10 R. R. Ex. Simpson Wm. H. 46 Wash. Smalley George W. 17 State Smith Henry F. 46 Court Smith H. Farnum, 46 Wash. Smith Robert D. 30 Court Smith Wm. 22 Old State House Smith & Bates, 46 Washington Snelling Geo. H. 1 Tremont pl. Snow Samuel, 39 Court Sohier & Dexter, 40 State Sohier & Welch, 9 Tremont Somerby G. A., Old State Ho. Spaulding John jr. 81 Wash. Spofford & Tuttle, 27 Trem. row Spooner Lysander, 14 Bromfield Spring C. H. 215 Washington Stackpole J. L. 19 Court Standish William, 42 Court Staples & Cochrane, 28 State Staples & Dewey, 8 State Stephens H. C. 27 State Stevens Henry J. 20 Court Stevens Munroe, 68 Cornhill Stevens Oliver, 19 Court Stone J. C. 40 State Storey Charles W. 7 Court sq. Storrow J. J. 16 Court Story Isaac, 1 Phoenix Elg. bas't Sullivan George S. 27 Court Sullivan J. P. 41 State Suter H. W. 27 State Swift Erdix T. 10 Court Thaxter David, 16 Court
Thayer James B. 30 Court Thomas B. F. 31 Washington Thomas C. G. 20 Court Thomas Seth J. 46 Court Thompson W. A. 35 Court Thomson Jas. D. 1 Niles block Thorndike Chas. 16 Court [E.B. Thorndike C. J. 5 Maverick sq. Thorndike S. L. 68 Cornhill Thornton J. Wingate, 20 Court Tighe John, 3 State
Titus John W. 13 Merch. Ex. Tobey Seth, 7 Court House Todd & Pond, 17 State Tolman Thomas, 10 Court Toomey Thos. 19 Scollay's bldg. Tompson & Fairfield, 47 Court Torrey Calvin, 5 Court Train Charles R. 7 Court sq. Treanor B. S. 12 Tremont Tuxbury George W. 19 Court Underwood A. B. 7 Court sq. Van Duzee Ira D. 11 Court Wakefield Thomas L. 10 Court Walker Henry, 20 Court Walker H. W. 4 Scollay's bldg. Ward Samuel D. 10 Court Ware Geo. W. jr. 27 State Ware Henry, 7 Court square Warner Hermann J. 19 Court Warren G. Wash. 42 Court Warren William W. 19 Court Warren Winslow jr. 16 Court Washburn A. C. 40 State Washburn W. R. P. 46 Wash. Waterhouse Isaiah, 23 Court Way John M. 22 Congress sq. Welch Wilson J. 6 Tremont Welles Henry C. 7 Court sq. Wellington Ambr. 8 Joy's bldg. Wellington Asa, 18 Joy's bldg. Wellington Hiram, 10 Court Wells George D. 42 Court Wells Samuel, 28 State Wells S. jr. 28 State
Wheelwright A. C. 19 Court White George, 5 Tremont
White Guilford, 7 Court square White Luther L. 34 School
White Thos. L. 46 Washington Whiting & Russell, 35 Court Whitman James H. 20 Court Whitman Wm. D. A. 44 Court Whitney J. H. 6 State
Wiggins John H. 34 School
Willard Joseph, 3 Court House Willard Paul, 22 Tremont row Willard Sidney, 30 Court Willey Tolman, 20 Court Williamson Wm. C. 46 Court Willis Horatio M. 218 State Wood D. W. 15 Merchants' Ex. Woodbury C. L. 20 State Woodbury William H. 20 Court Woodman Horatio, 25 R. R. EX. Woodside Franklin, 46 Wash. Wright Edwin, 81 Washington Wyman I. C. 20 Court Yeaton Geo. C. 31 Wash.
ABBREVIATIONS.-B. signifies Baptist; C. B., Calvinist Baptist; Ch., Christian; C. T., Congregational Trinitarian; C. U., Congregational Unitarian; E., Episcopal; F. B., Freewill Baptist; M., Methodist; M. E., Methodist Episcopal; N. J., New Je rusalem; Pres., Presbyterian; R. C., Roman Catholic; S. A., Second Advent; Swed., Swedenborgian; Uv., Universalist.
Abington, Frederic R. Abbe (C. T.), Joseph Crehore (Uv.), Joseph Pettee (Swed.); -East Abington, Jeremiah Chaplin (B.), H. D. Walker (C. T.); - South Abington, Judson A. Clark (B.), H. L. Edwards (C. T.)
Acton, Alpha S. Morton (C. T.); — West Acton, Jacob Tuck (B.)
Acushnet, Josiah C. Allen, Long Plain, (M. E.), Asahel Cobb (C. T.), Abner D. Gorham (B.), Abraham Jackson (Ch.), William S. Worth (M. E.)
Adams, Jay J. Dana (C. T.), H. T. Johns (M. E.); - North Adams, A. J. Canfield (Uv.), E. T. Hunt (B.), S. R. Jones (E.), A. J. Judkins (M. E.), Albert Paine (C. T.), Miles Sanford (B.)
Agawam, Addison Parker (B.), Ralph Perry (C. T.); - Feeding Hills, Wm. M. Bircha (C. T.), O. W. Adams (M. E.)
Alford, Thomas Elliott (M. E.)
Amesbury, John Richardson (B.); Amesbury Mills, D. C. Estes (E.), L. L. Eastman (M. E), T. V. Haines (F. B.), T. D. P. Stone (C. T.); -West Amesbury, L. Thompson (C. T.)
Amherst, Henry L. Hubbell (C. T.), Josiah T. Smith (B.), Wm. A. Stearns (C. T.), at the College, Charles L. Woodworth (C. T.).; North Amherst, Robert H. Wilder (M. E.), John W. Underhill (C. T.); South Amherst, John Jones (M. E.), J. L. Merrick (C. T.)
Andover, B. B. Babbit (E.), S.C. Leonard (C. T.), James H. Merrill (C. T.), Chas. K. Colver (B.); — Ballardvale, H. S. Greene (C. T.)
Ashburnham, Thomas Boutelle (C. T.), Ichabod Marcy (M. E.)
Ashby, James M. Bell (C. T.) Ashfield, Willard Brigham (C. T.), Chas. H. Gardner (E.), Joseph Tripp (B.)
Ashland, Horace Parker (C. T.) Athol, John F. Norton (C. T.), Ira Bailey (C. U.), I. B. Bigelow (M. E.)
Attleboro', Hiram P. Snow (F. B.); W. W. Belden (C. T.); -S. Attleboro', Benj. C. Chase (C. T.):- North Attleboro', Joseph D. Pierce (Uv.)
Auburn, Charles Kendall (C. T.) Barnstable, Wm. Hooper (Uv.), Daniel Webb (M. E.), John B. Wicard (C. U.); Centreville, W. H. Bessom (C. T.) ; — Hyannis, S. J. Bronson (B.), C. Morgridge (C. T.), R. S. Pope (Uv.); - · Osterville,
Newell (B.), H. D. Robinson (M. E.); - Marston's Mills, C. A. Carter (M. E.); Cotuit Port, Elisha Bacon (C. T.), A. Lincoln (M. E.)
Barre, David Avery (B.), David Peck (C. T.), H. R. Parmenter (M. E.), Henry Westcott (C. U.)
Becket, Spencer O. Dyer (C. T.);North Becket, Wm. C. Foster (C. T.), Hiram A. Morgan (B.)
Belchertown, Henry B. Blake (C. T.), Wm. N. Fay (B.); -- S. Belchertown, G. Hewes (M. E.)
Bellingham, Joseph T. Massey (B.) Belmont, Charles Jones (C. T.), Amos Smith (C. U.), J. Thurston (C. U.)
Berkley, Franklin Davis (C. T.), James A. Roberts (C. T.)
Berlin, Wm. A. Houghton (C. T.), N. F. Stevens (M. E.)
Bernardstown, H. B. Butler (Uv.), Alexander N. Fields (M. E.), John B. Green (C. U.), D. H. Rogan (C.T.), G. L. Ruberg (B.)
Beverly, Joseph Abbott (C. T), Joseph C. Foster (B.), Eli W. Harrington (C. T.), John C. Kimball (C. U.), J. Nichols (Uv.), Alonzo B. Rich (C. T.)
Billerica, George Proctor (Uv.), T. C. Russell (B.), J. D. G. Stearns (C. T.), Livingston Stone (C. U.)
Blackstone, Thomas E. Bliss (C. T.), Jno. V. Lewis (E.), E. J. Sheridan (R. C.); -Millville, George M. Hamlin (M. E.)
Brown (M. E.), N. O. Chaffee (C. U.), J. H. Learned (B.) Boxboro', James H. Fitts (C. T.), Q. Whitney (Uv.)
Boylston, A. H. Ross (C. T.)
Bradford, George W. Campbell (C. T.), James T. McCollom (C. T.), Nathan Monroe (C. T.)
Braintree, Richard S. Storrs (C. T.) ; — E. Braintree, Lysander Dickerman, (C. T.) Brewster, Joseph Barber (B.), Thomas W. Brown (C. U.)
Bridgewater, E. Douglass (C. T.), John J. Putnam (C. U.), Thomas P. Kodman (Swed.), James C. Seagrave (C. T.)
Brighton, Ralph W. Bowles (B.), James Eastwood (Uv.), Richard G. Green (C. T.) Charles Noyes (C. U.)
Brimfield, Jason Morse (C. T.)
Brookfield, Joshua Coit (C. T.), R. Ú. Burr (C. U.), C. Miller (M. E.), Avis Marcy (Uv.); — East Brookfield, S. O. Brown (M.E.), R. O. Putney (B.), I. H. Tilton (B.)
Brookline, J. Lewis Diman (C. T.), J. M. Finotti (R. C.), T. B. Hayward (Swed.), Frederick H. Hedge (C. U.), William Lamson (B.), John S. Stone (E.)
Buckland, Charles Lowe (C. T.), Deere (Uv.), J. W. Lee (M. E.)
Burlington, Samuel Sewall (C. T.), Edward Tenney (C. T.)
Cambridge, J. A. Albro (C. T.), M. P. Dougherty (R. C.), Nicholas Hoppin (E.), S. R. Mason (B.), Wm. Newell (C. U.), John Pryor (B.), C. H. Sewall (M. E.); Cambridgeport, Edward Cooke (M. E.), H. F. Harrington (C. U.), James O. Murray (C. T.), William P. Page (E.), J. F. W. Ware (C. U.), Charles A. Skinner (Uv.); · East Cambridge, Hiram K. Pevear (B.), Frederick Knapp (C. U.), D. K. Merrill (M. E.), W. W. Parker (C. T.); North Cambridge, Wm. Carruthers (C. T.), J. M. Marsters (C. U.)
Canton, E. C. Guild (C. U.), Ezra Haskell (C. T.), Henry Jewell (Uv.)
Carlisle, Josiah Ballard (C. T.), James T. Powers (C. U.)
Carver (North), Jonathan King (C. T.); - South Carver, S. Y. Wallace (M.
Charlemont, W. B. Toulmin (M. E.); - East Charlemont, A. Foster (C. T.); West Charlemont, M. Kingman (C. T.)
Charlestown, George E. Ellis (C. U.), Jas. B. Miles (C. T.), J. H. Twombly (M. E.), N. D. George (M. E.), Oliver C. Everett (C. U.), George W. Gardner (B.), Henry C. Graves (B.), Augustus Baret (R. C.), George A. Hamilton (R. C.), A. E. Kittredge (C. T.), T.R. Lainbert (E.), Alexander G. Laurie (Uv.), John Schultz (R.C.)
Charlton, C. H. Haniford (M. E.), John Haven (C. T.), Lucius Holmes (Uv.)
Chatham, Edward B. French (C. T.), Abijah Hall (B.), Benton Smith (Uv.), John W. Willett (M. E.)
Chelmsford, John Parkhurst (B.), Jas. Wiggin (B.), Horace W. Morse (C. U.); - N. Chelmsford, B. F. Clark (C. T.) Chelsea, Joseph A. Copp (C. T.), Chas
H. Leonard (Uv.). Willard F. Mallalieu, (M. E.), John H. Mansfield (M. E.), Alanson P. Mason (B.), Alpheus S. Nickerson (C. U.), Edwin B. Palmer (E.), Albert H. Plumb (C. T.), Patrick Strain (R. C.)
Cheshire, S. S. Bestor (B.), Henry T. Johns (M. E.)
Chester, Samuel S. Brazee (S. A.), Francis Warriner (C. T.); - Chester Facturies, L. N. Clarke (M. E.), Zolva Whittemore (C. T.)
Chesterfield, John W. Allen (C. T.), Chester M. Prescott (F. B.)
Chicopee, W. R. Blenkinsop (R. C.), Eli B. Clark (C. T.), Luther H. Cone (C. T.), George E. Horr (B.), John Smith (M. E.). B. V. Stevenson (Uv.); -Chicopee Falls, Roswell Foster (C. T.), R. K. Bellamy (B.), J. O. Peck (M. E.)
Chilmark, G. D. Boynton (M. E.) Clarksburg, Hitchcock (M.)
Clinton, Charles M. Bowers (B.), J. Boyce (R. C.), Albert Gould (M. E.), Jared M. Heard (C. U.), W. W. Winchester (C. T.)
Cohasset, Joseph Osgood (C. U.), Frederick A. Reed (C. T.), George S, Alexander (M. E.)
Coleraine, Lucius Ames (B.), E. Davenport (B.), William J. Pomfret (M. E.), R. Osborn (C. T.)
Concord, Reynolds Grindall (C. U.) Conway, George M. Adams (C. T.), C. F. Nicholson (B.)
Cummington. Jay J. Dana (C. T.), N. T. Ward (M. E.)
Dalton, E. L. Clark (C. T.), E. M. Edgerton (M. E.)
Dana, John Peterson (M. E.), William Leonard (C. T.)
Danvers, Aaron W. Chaffin (B.), Robert F. Chase (E.), James Fletcher (C. T.), J. W. Putnam (Uv.)
Dartmouth, Gould Anthony (Ch.), William Faunce (Ch.); South Dartmouth, Samuel J. Carr (B.), Martin S. Howard (C. T.), George L. Smith (Ch.)
Dedham, Samuel B. Babcock (E.), Ebenezer Burgess (C. T.). Benj. H. Bailey (C. U.); South Dedham, Joseph B Breed (B.), Moses M. Colburn (C. T.), M. R. Leonard (Uv.) ; West Dedham, Benjamin W. Gardner (B.), Calvin S. Locke (C. U.) ; · Mill Village, William C. Patterson (B.), Moseley Dwight (M. E.)
Deerfield, James R. Hosmer (C. U.) ; North Deerfield, R. Crawford (C. T.); South Deerfield, P. K. Clark (C. T.), D. A. Strong (C. T.), Rufus Gerrish (M. E.)
Dennis (East), Benj. Esterwood (M.), James W. Leane (C. T.);— West Dennis, James M. Mayall (M.) ;— North Dennis, Walter Wilkie (M.)
Dighton, F. Lebaron (C. U.), Horace Pratt (C. T.), N. Kenny (B.); · North Dighton, M. M. Braley (Ch.), L. B. Bates (M. E.)
Dorchester, Marshall B. Angier (C. T.), J. M. Bailey (M. E.), Stephen G. Bulfinch (C. U.), Nathaniel Hall (C. U.), James H. Means (C. T.), Charles W. Mellen (U.), William H. Mills (E.), Z. A. Mudge (M. E.), Theodore T. Munger (C. T.), J. T. Pettee (Cong. Meth.), Richard Pike (C. U.), E. L. Potter (C. T.), P. F. Stein
Dudley, T. J. Abbott (M. E.), Henry Pratt (C. T.)
Dunstable, William C. Jackson (C. T.) Duxbury, Edward Edson (M. E.), Josiah Moore (C. U.), William R. Tisdale (M. E.);- West Duxbury, J. B. Weeks (M, E.)
East Bridgewater, W. H. Stetson (M. E.), T. O. Paine (Swed.), Silas Farrington (C. U.), Baalis Sanford (C. T.), H. D. Woodworth (C. T.)
Eastham, Benjamin K. Bosworth (M. E.) Easthampton, Aaron M. Colton (C. T.), R. S. Stone (C. T.)
Easton, Lyman White (C. T.); - North Easton, James Gavitt (M. E.). W. V. Morrison (M. E.), G. W. Withington (C. U.)
Edgartown, William Ashby (B.), Chas. Nason (M. E.), Edwin H. Nevin (C. T.) Egremont, James B. Cleveland (C. T.), H. H. Birkins (M. E.), John H. Kent (B.) Enfield, Robert McEwen (C. T.), W. M. Hubbard (M. E.)
Erving, G. W. Green (M. E.)
Essex, James M. Bacon (C. T.)
Fairhaven, Courtland Y. De Normandie (C. U.), E. A. Lyon (M. E.), John Willard (C. T.)
Fall River, J. A. M. Chapman (M. E.), Philip Crandon (M. E.), S. P. Fay (C. T.), P. B. Haughwout (B.), Alexander D. Milne (Ch.), Edward Murphy (R. C.), William Maclaren (Pres.), Charles H. Payne (M. E.), E. M. Porter (E.), W. B. Smith (C. U.), Charles A. Snow (B.), Eli Thurston (C. T.); — Globe Village, R. I., E. Grant (M. E.)
Falmouth, E. K. Colby (M. E.), James P. Kimball (C. T.); — N. Falmouth, Levi Wheaton (C. T.);- East Falmouth, Elijah Demond (C. T.), George Ford (C. T.), Franklin Sears (M. E.); Wood's Hole, Thomas Flower (E.)
Fitchburg, Kendall Brooks (B.), E. Davis (C. T.), Alfred Emerson (C. T.), H. M. Loud (M. E.), William P. Tilden (C. U.), E. Turpin (R. C.), A. J. Weaver (Uv.)
Florida, Stephen Hitchcock (Ch.), Jeremiah M. Mace (B.), E. W. Tefft (S. A.)
Foxboro', Warren Bird (Swed.), N. 8. Dickinson (C. T.), C. A. Bradlee (Uv.), Isaac Smith (B.); - E. F. Hinks (M. E.)
Framingham, Joseph C. Bodwell (C. T.), J. A. Goodhue (B.), R. F. Putnam (E.), Samuel D. Robbins (C. U.); — Saxonville, G. G. Jones (M. E.), J. C. Pettengill (C. T.), John Walsh (R. C.);— S. Framingham, Theron Brown (B.)]
Franklin, Samuel Hunt (C. T.), William M. Thayer (C. T.), Nathan R. Wright (Uv.)
Freetown (East), (Ch.), Geo. Tyler (Ch.); Duncan (C. T.),
Barnabas Collins Assonet, A. G. Chadwick (Ch.).
« PreviousContinue » |