Page images
PDF
EPUB

Gardner, Samuel J. Austin (C. T. ), John C. Paine (C. T.), Walker (B.)

Georgetown, Charles Beecher (C.T.), J. H. Seaver (B.)

Gill, Thomas C. Pratt (M. E.), Abijah Stowell (C. T.)

Gloucester, L. Aquarone (R. C.). C. L. McCurdy (M. E ), John Middleton (M.E.), Robert P. Rogers (C. U.), I. C. Thacher (C. T.). L. M. Woodruff (B.); - East Gloucester, George Lyle (B.); - Annisquam, Lewis L. Record (Uv.)

Goshen, John C. Thompson (C. T.) Grafton. Thomas C. Biscoe (C.T.), John M. Chick (B.), Wm. G. Scandlin (C. U.), E. W. Virgin (M. E.); - N. E. Village, J. M. Rockwood (B.), M. Emery Wright (M. B.); - Sanndersville, Wm. Miller (C.T.)

Granby, Henry Mills (C. T.)

Granville, James Gardner (C. T.), A. D. Stowell (C. T.)

Great Barrington, Thomas E. Fero (M. E.), P. Eagan (R. C.), Jesse A. Penniman (E.), Horace Winslow (C. T.); - Housatonic, Josiah Brewer (C.T.)

Greenfield, Amariah Chandler (C. T.), George Colesworthy (B.), Artemas Dean (C. T.), S. Russell Jones (E.), John F. Moors (C. U.),

Nelson Stutson (M. E.) Greenwich, E. P. Blodgett (C. T.)

Groton, Edward A. Bulkley (C. T.), C. Nightingale (C. U.), Lucius E. Smith (B)

Groreland, Thos. Doggett (C.T.), Bryan Morse (M. E.), N. S. Spalding (M. E.)

Hadley, Rowland Ayers (C. T.), Franklin Tuxbury (C.T.); - North Hadley, W. H. Beaman (C. T.)

Halifax, Alexander McLearn (B.), Timothy G. Brainard (C. T.)

Hamilton, Frank H. Johnson (C. T.)
Hancock, A. P. Victs (B.)

Hanover, Lemuel Cutler (E.), J. Freeman (C. T.), Stewart (B.)

Hanson, Benj. Southworth (C.T.); — South Hanson, Seth Ewer (B.)

Harduick, George J. Sanger (C. U.), Franklin S. Fiske (M. E.), Martyn Tupper (C. T.)

Harvard, John Dodge (C. 1.), William Leonard (B.), William Barlow (C. U.)

Harwich, Joseph R. Munsell (C.T.); S. Harucich, Lemuel Harlow (M. E.), Davis Lathrop (Bethel Ch.); - E. Harwich, J. N. Collier (M. E.); – West Hai wich,

Bronson (B.), David Culiver (M. E.); - Harwich Port, F. Heberd (C.T.)

Hatfield, John M. Greene (C. T.) Haverhill, Joseph S. Burgess (F: W.B.), William C. Clark (F. W. B.), William T. Clark (C. U.), Damon Calvin (Uv.), J. W.. Hanson (Uv.), Benjamin F. Hosford (C. T.), A. C. Manson (M. E.), John T. McDonneli (R. C.), Henry Plummer (Ch.), R. H. Stely (C. T.), Charles H. Seymour (E.), A. H. Strong (B.), Benjamin Wheeler (B.); - West Haverhill, Asa Farwell (C. T.), M. J. Steere (Uv.); - North Haserhill, Homer Barrows (C. T.); - East Harerhill, Ab'm Burnham (C.T.), Edward Humphrey (B.)

Hawley (East), Henry Seymour (C. T.);

West Hawley, J. B. Baldwin (C. T.)

Heath, Lorenzo White (M. E.)
Hingham, Daniel Bowen (C. Ú.), Eben-

ezer P. Dyer (C. T.), R. Clark (M. E.), Calvin Lincoln (C. U.), Joseph Richardson (C. U.), J. Tilson (B.)

Hinsdale, Lewis Dwight (M. E.), Joseph Haskell (B.), Kingsley Twining (C. 1.), James M. Whipple (B.)

Holden, Lester Williams jr. (B.), Wm. P. Paine (C. 1.)

Holland, William Clapp (M. E.), Francis Wood (C.T.)

Holliston, Albert Case (Uv.), I. S. Cushman (M. E.). J.T. Tucker (C. T.)

Holyoke, Nath'l Fellows (M. E.), Geo. W. Gorham (B.), Simeon Miller (C. T.), J. F. Sullivan (R. C.), James B. R. Walker (C. T.)

Hopkinton, Alfred L. Baury (E.), Pat'k Cuddihy (R. C.), T. Willard Lewis (M.E.), John C. Webster (C.T.); — Woodville, E. S. Hiil (B.)

Hubbardston, Cyrus W. Allen (C. T.), Rodney Page (M. E.)

Hull, Stephen Puffer (M. E)

Huntinglon, Edward Clark (C. T.), Townsend Walker (C. T.), Edward Hopwood (B.)

Ipswich, Austin F. Herrick (M. E.), Robert Southgate (C. T.); — Line Brook, Ezekiel Dow (C. T.)

Kingston, Kebborn Holt (B.), Joseph Peckham (C.T.), Joseph 11. Phipps (C. U.)

Lakeville, G. G, Perkins (C. T.)

Lancaster, George M. Bartol (C. Ú.), A. E. Lawrence (C. T.)

Lanesboro', Geo. T. Dole (C. T.), Sam’l B. Shaw (E.)

Lawrence, James Dinsmore (P.), J. B. Davis (F. B.), C. M. Dinsmore (M. E.), Caleb E. Fisher (C. T.), Sullivan Holinan (M. E.), Wnı. L. Jenkins (C. U.), Patrick Kelley (R. C.), Ambrose A. Mullen (R. C.), James O'Donnel (R.C.), Geo. Pack. ard (E.). Frank Remington (B.), M. J. Steere (Uv.), James M. Taatte (R. C.), Daniel Tenney (C. T.), George S. Weaver (Uv.)

Lee, Peter Egan (R. C.), Nahum Gale (C.T.), William H. Leach (E), Alexan. der McLean (M. E.); - South Lee, Nath'l S. Tuthill (M. E.)

Leicester, B. N. Bullock (W. M.), A. H. Coolidge (C. T.); - John Nelson (C. T.), John H. Rouse (E.); - Cherry Valley, W. F. Lacount (M. E.)

Lenox, John E. Cookman (M. E.), E. K. Alden (C. T.), R. S. Kendall (E.), K. A. Yardley (E.)

Leominster, J. W. Backus (C. T.), Eli Fay (C. U.), Jordan (M. E.)

Leverett, John Hartwell (C.T.), George Greene (B.)

Lexington, L. J. Livermore (C. U.)

Leyden, H. B. Butler (Uv.), Elder Bennett (S. A.)

Lincoln, Washington Gilbert (C. U.), Henry J. Richardson (C. T.)

Littleton, E. DeNormandie (C. U.), C. M. Willard (B.), Elihu Loomis (C. T.)

Longmeadow, John W. Harding (C.T.), Albert B. Peabody (C. T.), Benjamin Rin. nie (B.); - East Longmeadow, Randall Mitchell (M. E.)

Lowell, William H. Alden (B.), Amos Blanchard (C. T.), J. M. Burtt (B.), W. R. Clark (M. E.), John P. Cleaveland (C. T.), Peter Crudden (R. C.), Theodore

E.)

Edson (E.), Chester Field (M. E.), L. J. Fletcher (Uv.), S. W. Hanks (C. T.), Frederick Hinckley (C.U.), C. W. Horner (E.), Jona. L. Jenkins (C.T.), James T. McDermott (R. C.), Darwin Mott (F. W. B.), John O'Brien (R. C.), Owen Street (C. T.), L. R. Thayer (M. E.), J. J. Twiss

Uv.), Geo. F. Warren (-), Horatio Wood (at large, C. U.)

Ludlow, George E. Chapman (M. E.), William Leonard (M. E.), Warren Mayo (C. T.)

Lunenburg, Andrew Baylies (M. E.), Jacob Caldwell (C. U.), William A. Mandell (C. T.)

Lynn, Parsons Cooke (C. T.), Sumner Ellis (Uv.), H. E. Hempstead (M. E.), Alfred Owen (B.), A. M. Osgood (M. E.), William P. Paine (Uv.), Daniel Richards (M. E.), William C. Richards (B.), A. D. Sargent (M. E.), Jotham B. Sewell (C. T.). George M. Steele (M. E.), Charles C. Shackford (C. U.), Patrick Strain (R. C.), Henry W. Warren M. E.)

Lynnfield, Allen Gannett (C.T.), Wm. C. Whitcomb (C. T.)

Malden, H. P. Andrews (M. E.), Daniel W. Faunce (B.), Thomas J. Greenwood (Uv.), E. 0. Haren (M. E.), A. Hubbard (-), C. B. Josselyn (C. U.), Charles E. Reed (C.T.)

Manchester, George E. Freeman (C. T.), C. W. Redding (B.), F. W. Tenney (

CT) Mansfield, Thomas Grover (Friend);Jacob ide, Jr., (C, T.), Wm. H. Nason (Ch.), Daniel W. Stevens (C. U.)

Marblehead, Benjamin R. Allen (C. T.), Wm. A. Braman (M. E.), Edwin B. Chase (E.), Samuel R. Calthorp (C. U.), Francis Homer (C. T.), George W. Patch (B.)

Marion, Leander Cobb (C. T.), Richard Dorr (M. P.), John E. Davenport (Uv.)

Marlboro', George N. Anthony (C. T ), A. F. Bailey (M. E.) J. W. Lewis (M. E.), Wm. C. Tenney (C. U.);-Feltonville, L. Wakefield (B.)

Marshfield, Ebenezer Alden, Jr. (C. T.), Sereno Howe (B.), Lawton Cady (M. E.), George Leonard (C. U.), D. D. Tappan (C. T.)

Matíapoisett, James Taylor (Ch.), – Davenport (Uv.), W. L. Parsons (C.T.)

Medfield, Andrew Bigelow (C. T.). Solon W. Bush (C. U.), I. W. Le'hrop (B.)

Medford, Jarvis A. Ames (M. E.), Benj. H. Davis (Uv.), Edward Hooker (C. 1.), Elihu P. Marvin (C. T.), George M. Preston (B.), John Ryan (R. C.), Geo. A. Strong (E.), Edward C. Towne (C. U.)

Medray (East), Jacob Roberts (C. T.); - West Medway, Jacob Ide (C. T.), Geo. Whitaker (M. E.), E. C. Messenger (B.); -Medway Village, David Sanford (C. T.)

Melrose, James Couper (B.), J. L. Hanaford (M. E.), W. H. Monroe (E.), H. A. Stevelis (C. T.)

Mendon, Sanford B. Sweetser (M. E.) Methuen, E. Davis (Uv.), H. M. Emerson (B.), E. H. Greely (C.T.), C. R. Harding (M. E.)

Middleboro', A. M. Averill (B.), Israel W. Putnam (C. T.), Harvey M. Stone (C. T.);--North Middleboro', E. G. Little (C. T.), S Richardson (B.) ;-South Middleboro', E, W. Barrows (M.);--Rock P. 0. A. E. Bartlett (B.)

Middlefield, Lewis Brigmam (C. T.), Alex. Dickson (M.), Lewis Holmes (B.)

Middletown, Amos H. Johnson (C. T.)

Milford, Adin Ballou (Prac. Ch.), E. S. Best (M. E.), J. P. Bixby (C. T.), Patrick Cuddihy (R. C.), Wm. S. Hayward (-), George Hill (Uv.), Leonard Wakefield (M.), J. Ricker (B.), Nathaniel Spindell (-)

Millbury, Edmund Y. Garrette (C. T.), Solomon Chapin (M. E.). E. S, Sheriden (R. C.), H. S. Thomas (B.);-West Millbury, J. J. Woodbury (M. E.)

Milton, Asa Mann ic. T.), J. H. Morrison (C. T.). Albert K. Teele (C. T.)

Monson, Alfred Ely (C. T.), Theron C. Colton (C, T.), Albinus O. Hamilton (M.

Montague, F. B. Perkins (C. T.), J. H. Wiggin (C. U.)

Monterey, T. Scott Bradley (C. T.), Winthrop H. Phelps (C. T.)

Montgomery, Asa Barnes (M. E.), John C. Thompson (C. T.)

Nahant, Stephen Cushing (M. E.)

Nantucket, Asa A, Bodfish (M. E.), 0. Brayton (C. U.), James E. Crawford (B.), Isaac C, White (C, T.)

Natick, Thomas Marcy (M. E.), Charles M. Tyler (C. T.);-South Natick, Horatio Alger (C. U.), E, E. Strong (C. T.)

Needham (East), W. B. Greene (C. T.), F. A. Williard (B.); – Grantville, E. S. Atwood (C.T.)

New Ashford, Jesse Brown (M. E.)

New Bedford, Benj. Bacheler (Ch.), J. D. Butler (M. E.), Ashael Cobb (C. T.), Wheelock Craig (C. T.), Isaac H. Coe (Ch.), T. R. Dennison (City Miss ), Wm. Giles (M. E.), John Girdwood (B.), Wm. W. Grimes (M. E.), Moses Howe (Ch.), William Jackson (cold), (C. U.), Edmund Kelly (3.), Pardon T. Kenney (M, E.), Wm. McDonald (M. E.), T.C. Dloulton (Ch.), Henry W. Parker (C. T.), Wm. J. Potter (U. C.), Timothy Stowe (C. 1.), James P. Tallon (R. C.), T. E. St. John (Ur.), Wm, S. Studley (M. E.), M. G. Thomas (C. U.), Joshua P. Tustin (E.), S. F. Upham (M. E.)

New Braintree, John H. Gurney (C.T.)

Newbury, Charles Brooks (C. T.). Leonard Withington (C. T.);— Byfield, Daniel Wait (M. E.)

Newburyport. R. Campbell (C.T.), O.S. Butler (M. E.), Daniel T. Fiske (C T.), James P. Cruikshanks (P.) Elias C. Hooker (C. T.), John M. Merrill (M. E.), William Horton (E.), H. Lennon (R. C.), Artemas B. Muzzey (C. U.), John Pearson, Jr. (S. A ), Daniel P. Pike (Ch.), Samuel J. Spalding (C. T.), James N. Sykes (B.). Ashbel G. Vermilye (Pres.)

New Marlboro', William Goodwin (B.) W. S. Winans (M. E.) J. W. Smith (C. T.), Richard T. Searle (C. T.)

New Salem, George S. Kemp (C. T.)

Newton ;-Newton Corner, J. $. C. Greene (E.), J. W. Wellman (C.T.), E. J. Young (C. U.);-West Newton, Wm. Savary (C. U.), II. J. Patrick (C. T.);Newtonville, George W. Mansfield (M. E); – Newton Centre, D. L. Furber (C. T.). 0. S. Stearns (B.);-Newton Upper Falls, Wm. Pentecost (11. E.), S. F. Smith (B.)

[ocr errors]

Northampton, Henry M. Bean (E.), Zachary Eddy (C. T.), Gordon Halì (c. T.), John Capin (M. E),– Leete (C. T.), Wm. Silsbee (C. U.), James F. Sullivan (R. C.).

North Andover, L. H. Cobb (C. T.), George Sutherland (M. E.), Charles C. Vinal (C. U.)

Northboro', Joseph Allen (C. U.), S. S. Ashley (C. T.). T. B. Forbush (C. U.), Silas Ripley (B )

Northbridge ;-Rockdale, Geo. S. Biscoe (C. T.); -Whitinsville, Lewis F. Clark (C.,T.), Wm. Merrill (M. E.);-Northbridge Centre, Hiram Day (C. T.).

North Bridgewater, M. P. Alderman (M. E.), N. B. Blanchard (C. T.), A. P. Cleverly (Uv.). Warren Goddard (Swed.), Thos. B. McNulty (R. C.), Charles L. Mills (C. T.); - North West Bridgewater, Israel Washburn (M. E.); Campello, Chas. W. Woods (C. T.)

North Brookfield, Daniel Atkins (M. E.), Christopher Cushing (C. T.), Thomas Snell (C.T.)

North Chelsea, Marcus Ames (C. T.), Henry J. Hudson (C. U.)

Northfield, Willard Jones (C. T.), John Murry (C. U.)

North Reading. T. N. Jones (C. T.)
Norton, Samuel Bean (C.T.)

Oakham, David Avery (B.), Jonathan L. Esty (M. E.), Francis N. Selonbet (C. T.)

Orange, J. P. Atkinson (Uv.), N. A. Prince (C. T.); North Orange, Levi Ballou (Uv.)

Orleans, J. Campbell (Uv.), W. E. Dickinson (C, T.), Joseph Marsh (M.E.), Wm. H. Stuart (B.)

Otis, Thomas A. Hall (C, T.), L, E. Perkins (M. E.), Rufus Pomeroy (C. T.), Chas. W. Potter (B.)

Oxford, Horatio Bardwell (C. T.), Jonas M. Clark (M. E.), James Quan (R. C.); North Oxford, Joseph Smith (B.)

Palmer, Thorndike, D. K. Bannister (M. E.), Patrick Healy (R. C.), S, G. Smith (B.) J. W. Tuck (C. T.); Palmer Depot, Joseph Vaille (C. T.); Three Rivers, E. H. Watrous (B.)

Partucket,' Constantine Blodgett (C. T.), Edward Degenz, (E.), Julius S. Townsend (E.)

Paxton, Wm. Phipps, jr. (C. T.) Pelham, G, R. Bent (M. E.), William H. Döwden (C. T.), John W. Lee (M.E.)

Pembroke, Theophilus P. Doggett (C. U.); South Ilanson, N. P. Selee (M. E.)

Pepperell, Charles Babbidge (C. U.), Edward P. Smith (C. T.)

Peru, Hugh Gibson (C. T.)

Petersham, Augustine Root (C. T.), Seth Saltmarsh (C. U.), John Shepardson (B.)

Phillipston, S. W. Barnum (C. T.), Wm. Phillips (M. E.)

Pittsfield, S. R. Dimock (C. T.), Sam'l Harrison (C. T.), Geo. Langdon (C. T.), Lemuel Porter (B.), E. H. Purcell (R. C.), Samuel Salsbury (W. M.), Edwin Sandys (B.), John Todd (C. T.), J. F. Yates (M. E.)

Plainfield, Solomon Clark (C. T.) Plymouth, Thos. D. Sleeper (M. E.), Nathan S. Clark (Ch.), Edward H. Hall

(C. U.), Sylvester Holmes (C. T.), Russell Tomlinson (Uv.), Nath'l Richardson (C. T.), C. C. Williams (B.)

Plympton, J. W. Tarleton (C, T.)

Prescott, David Bancroft (C. T.), John F. Dyar (Uv.).

Princeton, Wm. T. Briggs (C. T.), P. M. Vinton (M, E.)

Provincetown, A. W. Bruce (Uv.) John Cooper (M. E.), E. H. Hatfield (M, E.), Osborn Myrick (C. T.)

Quincy, J. G. B, Heath (Uv.), Chas. S. Rogers (M. E.), John D. Wells (C. U.)

Randolph, H. E, Dwight (C, T.), A. L. Roche (R, C.), Wm. F. Stubbert (B), T. 0. Sullivan (R. C.); E. Randolph, Ezekiel Ru-sell (C.T.)

Raynham, John Haskell (C. T.), Thos. Atwood (B.)

Reading, Wm. Barrows (C, T.), Wm. K. Davey (B.), Wm. H. Wilcox (C. T.)

Rehoboth, A, C. Childs (C. T.), H. C. Coombs (B.), Waterman Pearce (B.), J. J. Thatcher (F. B.); North Rehoboth, s. Fox (M, E.)

Richmond, Wm. S. Bouton (M. E.), Chas, S. Renshaw (C. T.)

Rochester, Pliny Breti (M. E.), Edwin Leonard (C. T.)

Rockport, L. Acquaron (R. C.), David Bremner (C. T.), S, Barden (Uv.), Cheever (B.), Wakefield Gale (C. T.), Elijah Mason (M. E.)

Kowe, E. D, Fish (B.), Hiram Norton (C. U.)

Rowley, A. W. Carr (B.), John Pike (C. T.)

Royalston, E. W. Bullard (C, T.); So. Royalston, T. C. Potter (M, E.), E. Seabury (C. T.); West Royalston, L. Tandy (B.)

Roxbury, John G. Bartholomew (Uv.), George S. Converse (E.), James Griffin (R. C.), Francis G. Graiz (Ger. M, E.), John 6. Means (C.T.), P. O'Beirne (R. C.), Alfred P. Putnam (C. U.), George Putnam (C. U.), A, C, Thompson (C.T.), Samuel Tupper (M, E.).

Rutland, John D. Pulis (B.), Clarendon Waite (C. T.)

Salem, Chas. C. Beaman (C, T.), F, H, Berick (S. A.), Geo. W. Briggs (C. U.), M. Carlton (Seamen's Bethel), Dexter Clapp (C. U.), Wm, Cook (E.), Ísrael E. Dwinell (C. 1.), Brown Emerson (C.T.), Frederick Gunner (S, A.), Wm. Halley (R. C.), Michael Hallinan (R. C.), Mich'l Hartney (R, C.), S. Johnson, Jr. (C. U.), E. A. Manning (M. E.), Robert C. Mills (B.), Charles R. Palmer (C. 1.), William R. Pickman (E.), John L. Russell (C.U.), Thos. H. Shahan (R. C.), Willard Spaulding (Uv.), Geo. S. Spence (B.), J. Henry Thayer (C. T.), Jones Very (C. V.), Geo. D. Wildes (E.), Edmund B. Willson (C. U.), Daniel D. Winn (B.), Samuel M. Worcester (C. T.)

Salisbury, Nathaniel Laselle (C. T.), A. G. Morton (Ch.), H. G. Safford (B.), Benjamin Sawyer (C. T.); East Salisbury, L. L. Eastman (M. E.), F. Evans (M. E.)

Sandisfield, Jesse V. Lentell(B.), Aaron Pickett (C. T.)

Sandwich, N. Bemis (M. E.), Richard L. Dorr (M. P.), William Moran (R. C.); Monument, Ekekiel Dow (C. T.), G. H.

[ocr errors]

Winchester (M. E.); Pocasset, J. K. Wallace (B.); West Sandwich, Abel Alton (M. E.)

Saugus, B. W. Atwill (Uv.), Levi Brigham (C. T.). C. L. Eastman (M. E.); Cliftondale, John S. Day (M. E.)

Savoy, Wm. J. Blanchard (S. A.), Amos Deming (B.), Gilbert Mayhew (S. A.), Geo. F. Pay (B.)

Scituate, Wm. G. Babcock (C. U.), E. B. Hinckley (M. E.); North Scituate, Timothy C. Tingley (B.)

Seekonk, James O. Barney (C. T.), George M, P. King (B.), Andrew M. Rhodes (Uv.), A, H. Stowell (B.); South Seekonk, Daniel Rounds (B )

Sharon, B. F. Ashley (B.), Charles C. Sewall (C. U.)

Sheffield, George E. Hill (C. T.), G. Draper, Jr. (M. E.)

Shelburne, R. S. Billings (C. T.); Shelburne Falls, J, M, Deer (Uv.), Edgar H. Gray (B.), W. F. Loomis (C. T.)

Sherborn, Theodore H. Dorr (C. U.), Edmund Dowse (C. T.).

Shirley, Seth Chandler (C. U.), Daniel H. Babcock (C. T.), C. B. Lombard (Uv.)

Shrewsbury, Samuel A. Cushing (M. E.), Wm. W. Colburn (M. E.), Jefferson Hascall (M. E.), Wm. A. McGinley (C. T.)

Shutesbury, John R. Haskins (B.). A. J. Clapp (C.T.). John Paut (M. E ), Jarvis Wilson (M. E.)

Somerset, Caleb M. Alvord (M. E.), Obadiah Chace (Friends), Heason (B.), Osborn (C. 1.); Swanzey, J. Baker (M. E.)

Southampton, H. F. Morse (M. E.), Joseph E. Swallow (C. T.)

Southbridge, E. Carpenter (C. T.), Thos. Moreng (Uv.), T. W. Mowry (M. E.), S. S. Parker (B.), W. W. Wilson (Uv.)

South Danvers, Franklin Furber (M. E.), Wm. M. Barber (C. T.), Charles H. Wheeler (C. U.)

Somerville, Charles Baker (M. E.), David W. Clark_(Uv.), Geo. G. Fairbanks (B.), B. Judd (M. E.), Charles Low (C. U.). David T. Packard (C. T.), J.J. Miller (B.)

Southboro'. William J. Breed (C. T.), Austin Robbins (B.)

South Hadley, Hiram Mead (C. T.);Falls, Sanuel J. M. Merwin (-), R. Knight (C. T.)

South Reading, Edwin A. Eaton (Uv.), Daniel W. Phillips (B.)

South Scituate, Wm. II. Fuller (C. U.), H. Mayo (M. E.), Henry C. Vose (Uv.).

Southwick, Gilbert Ellis (M. E.), Mar. tin H. Rising (B.), Thomas H. Rood (C. T.), John F. Temple (B.)

Spencer, T. T. Waterman (C. T.), W. J. Hambleton (M. E.)

Springfield, Samuel G. Buckingham (C. T.), J. S. Barrows (M. E.), M. P. Gallagher (R. C.), George B. Ide (B.), Samuel Jackson (M. E), Josiah Marvin (Uv.), George Il. Mcknight (E.), Samuel Osgood (C. T.), Henry M. Parsons (C. T.), W. Rice, Jr. (M. E.), Daniel Steele (M. E.), Francis C. Tiffany (C. U.).

Sterling, Wm. Carpenter (B.), E. B. Fairchild (C. U.), John C. Labree (C.T.)

Stockbridge, Josiah Brewer (C. T.), A.

H. Dashiel, Jr. (C. T.), N. H. Eggleston
(C. T.), Samuel P. Parker (E.),
Tuthill (M. E.); Curtisville, Seth C.
Brace (C. T.).

Stoneham, Fiske Barrett (C. U.), Sal. mon W. Squire (Uv.)

Stoughton, J. W. Dennis (Uv.), Wm. H. Richards (M. E.), Thomas Wilson (C. T.)

Store, Reuben Bates (C. U.), F. Wallace (C. T.);-Rockbottom, J. W. Lewis (M. E )

Sturbridge, Sumner G. Clapp (C. T.); — Fiskdale, Andrew Read (B.)

Sudbury, Erastus Dickinson (C. T.), Joseph Scott (M. E.), Linus H. Shaw (C. U.), P. Wallace (C. T.)

Sunderland, Sereno D. Clark (C. T.), David Pease (B.)

Sutton, Willard Fuller (F. B.);-Sutton Centre, Charles McRcading (M. E.), Geo. Lyman (C. T.);-Manchang, John S. Harridan (B.);-Wilkonsrille. George W. Hawkins (E.), James A. Williamson (B.)

Swampscott, Jonas B. Clark (C. T.), Linus Fish (M. E.)

Swanzey, I. W. Horton (B.) Nathan W. Munroe (E), S. K. Sweetman (Ch.)

Taunton, Mortimer Blake (C. T.), J. 1. Benton (M. E.), Charles H. Brigham (C. U.), Philip Couchman (Ch.). Daniel Hearne (R. C.), J. Bowson (M. E.), Erastus Maltby (C.T.), Samuel NcKeown (F. B.), Andrew Pollard (B.), Thomas T. Richmond (C.T),

Stetson (F. B.), Thomas H. Vail (E); – Myrickrille, Geo. S. Macomber (M. E.)

Templeton, E. G. Adams (C. U.), Gerard Bushnell (Uv.), Lewis Sabin (C. T.); – East Temple ton, N. H Martin (M. E.)

Tewksbury, J. M. Burit (B.), at State Almshouse, Richard Tolman (C. T.);North Terksbury, C. Fletcher (B.)

Tisbury, J. Gill (M. E.), Wm. Leach (B.), Bartlett Pease (B.);— Il’est Tisbury, Wm. H, Sturtevant (C T.); Holmes' Hole, Francis A. Loomis (M. E.)

Tolland, B. E. Bassett (C. T.)

Topsfield, Anson McLoud (C, T.), Abraham D, Merrill (M. E.)

Townsend, Moses Patten (C. T.), Geo. W. Ryan (B.), M. P. Webster (M. E.)

Truro, E. W. Noble (C. T.), S. B. Chase (M. E.), J. B, Washburn (M. E.); - North Truro, J. A. Bartlett (Union.)

Tyngsboro', Stillman Barber (C. U.), Wm. Morse (C. U.)

Tyringham, Addison Browne (B.), Quincy J. Collins (M. E.)

Upton, George S. Ball (C. U.), Andrew J. Willard (C. T.)

Urbridge, Jacob J. Abbott (C. T.), Chas. T. Canfield (C. U.), J. W. Russell (B.), E. J. Sheridan (R. C.)

Wales, Moses Curtis (B.), John Goodwin (M. E.)

Walpole, J. W. Healey (C. T.), John M. Merrick (C. U.);-South, N. A. Soule (M. E.)

Waltham, M. L. Bickford (B.), T. F. Fales (E.), Patrick Flood (R. C.), Sam'l Kelley (M. E.), J. C. Parson (C. U.), R. B. Thurston (C. T.)

Ware, F. T. George (M, E.), Patrick Healy (R. C.), J. F. Jones (B.), A. E. P. Perkins (C. T.);-West Ware, Wm. G. Tuttle (C. T.)

Wareham, Moses Chase (M. E.), Timothy F. Clary (C, T,)

Warren, Hiram P. Satchwell (M. E.), David Sherman (M, E.), S. S. Smith (C. T.)

Waruick, G. B. Bills (B.), E, H, Blanchard (C. T.), J. S, Lincoln (C. U.)

Washington, Moses M. Longley (C.T.)

Watertown, Asa Countryman (Uv.), S. R. Dennin (C. T.) Patrick Flood (R. C.), H.E. Hempstead ( M. E.), A.S. Patton (B.)

Wayland, A. H. Fletcher (C. T.), Ed. mund H. Sears (C. U.), David Mason (W.M.)

Webster, James L. A, Fish (B.), S. C. Kendall (C. T.), James Quan (R. C.), Pliny Wood (M. E.)

Wellfleet, J. Mather (M. E.)

Wendell, John H. Dodge (C. T.), John Hunt (B.)

Wenham, John S, Sewall (C.T.), Thos. Wormsley (B.)

Westboro', A. N. Arnold (B.), Wm. P. Blackmer (M. E.), Gilbert Cummings, Jr. (C. U.), Luther H. Shildon (C. T.)

West Boylston, J. W. Coolidge (M. E.), M. H. Hitchcock (C. T.), J. H. Willis (C. U,)

West Bridgewater, Daniel S. Potter (C. U.), Cephas Pasco (B.), Charles Ham mond (M E.)

West Brookfield, 1), M. Cordley (C. T.), Frederick Woods (M. E.)

West Cambridge, Daniel R. Cady (C. T.), Wm. , Gibbs (Uv.), Samuel A. Smith (C. U.), Samuel B. Swain (B.)

Westfiell, Joel S. Bingham (C. T.), J, Ro:s Baumes (B.), George Bowler (M. E.), Emerson Davis (C. T.), John Green (B.), Daniel H. Plumb (Uv.); -West Parish, John Cadwell (M. E.)

Westford, Edwin R. Hodgman (C. T.), George M. Rice (C. U.)

Westhampton, Edwin C. Bissell (C. T.)

Westminster, Baker (Uv.), Brown Emerson, Jr. (C. T.)

West Newbury, Davis Foster (C. T.), Charles D, Herbert (C, T.)

Weston, Joseph Field (C. U.), Oliver S. Howe (M. E.), C, H. Topliff (B.).

Westport, Isaac Dunham (C.T.), Wm. Faunce (Ch.), John G. Gammons (Ch.), M. E. Gammons (Ch.), Gideon W. Tripp (Ch.), Israel A. Wood (Ch.)

West Rorbury, Thomas Laurie (C. T.);--Jamaica Plain, Alonzo H. Quint (C. T.), Wm. R. Babcock (E.), C. D. W. Bridgman (B.), J. E. Round (M. E.), James W. Thompson (C. U.)

West Springfield, Eden B. Foster (C. T.), Moody Harrington (C. T.), Henry Powers (C. T.)

West Stockbridge, L. Pennell (C. T.), Daniel D. Frost (C. T.), W. S. Bonton (M. E.), Samuel Pomroy (B.)

Weymouth, Levi A. Abboit (B.), Daniel F. Goddard (Uv.); - North Weymouth, Joshua Emery, Jr. (C. T.), Samuel L. Rockwood (C. T.); – South Weymouth, Stephen H. Hayes (C.T.), Elmer Hewett (Uv.), James P. Terry (C. T.);-East Weymouth, S. C. Brown (M. E.), James P. Lane (C. T.)

Whately, John W. Lane (C. T.)

Wilbraham (North), John P. Skeele (C. T.), George Prentiss (M. E.), M. Raymond (M. E.), Wm. Gordon (M. E.); South Wilbraham, L R. S. Brewster (M. E.), Charles Whitehill (C. T.)

Williamsburg, N. J. Merrill (M. E.), James M. Phillips (C.T.); - Haydenville, Cyrus Brewster (Union.)

Williamstown, Addison Ballard (C.T.), C.C. Bedell (M. E.), Calvin Durfee (C. T.)

Wilmington, Samuel Tolman (C. T.)

Winchendon, Benjamin F. Clark (C. T.), Thomas B. Treadwell (M. E.), Abijah P. Marvin (C. T.)

Il'inchester, John D. Meeson (B.), Reuben T. Robinson (C.T)

Windsor, Talmon C. Perry (C.T.)
Winthrop, H. C. Durham (M. E.)

Woburn, B. F. Bronson (B.), Daniel March (C.T.), Rufus P. Stebbins (C. U.), B. Otheman (M. E.); - North, - Byington (C. T.)

Worcester, J. Boyce (R. C.), L. M. Burrington (Uv.), Joseph C. Cromack (C. T.), E. Cutler (C. T.), J. W. Dadmun (M. E.), E. W. Hagar (E.), Joseph Hicks (-), Alonzo Hill (C.C.), Horace James (c. 1.), Lemuel Moss (B.), J.J. Powers (R. C.), Merrill Richardson (C. T.), Rush R. Shippen (C. U.), Samuel Souther (C.T.) at Hospital, Seth Sweetser (C. T.), Daniel T. Taylor (Advent), J. J. Tucker (B.), H. L. Wayland (B.) ;-New Worcester, Daniel Dorchester (M. E.):

Worthington, John H. Bisbee (C. T.), Ralph Brown - -), Erasmus B. Morgan (M. E.)

Wrentham, Wm. L. Ropes (C. T.); – North Wrentham, John Allen (B.), Cory (C. T.); - Sheldonville, Gideon W. Cole (B.)

Yarmouth, J. B. Clark (C.T.); - South Yarmouth, A. W. Ashly (B.); - Yarmouth Port, Varnum Lincoln (Uv.), G. B. Cargill (M. E.), J. P. Perry (swed.);Friendsville, Benj. L. Sayer (M. E.)

CLERGYMEN IN BOSTON,

Adams N. (C. T.) 4 Boylston pl.
Alden Edinund K. (C. T.] 341

ABBREVIATIONS: --C. T., Con

gregationalist (Trinitarian);
B., Baptist; F. B., Freewill
Baptist: M., Methodist; M.
E. Methodist Episcopal; E.
Episcopalian; C. 1. Conure.
gationalist (l'nitarian); l'v.,
Universalist; c'h.. Christian :
R. C.. Roman (atholic; J.,
New Jerusalem; l'es., Pres.
byterian ; S.A., Second Advent.

Broadway
Alger W.R. (C. U.) 38 Temple
Allen R. W.(M. E.] 281 Fourth
Avery Austin W.F. B.)
Bannon T. II. (R. C.)
Barnard C. F. [C. U.] 6 Warren
Barnes J. W.F.M.E.) 11 North
Square

(Endicott Barrister Joha H. (R. C.) 118

Barrows L. D. (M. E.) 22 East

Brookline Bartol C.A.(C. l'.17 Chestnut Baury A. L. (E.) 2 Waverly pl. Beckwith G. C. (C. T.] 33

Chauncy Bell Wm. (Uv.] 79 Beach Bigelow A. (C.U.) 2 School Blachimar J. (C. U j 45 Carver Blagrien G. W.(C.1) 40 Bowdoin Blaikie A.(Pres.) 5 Newbern pl.

« PreviousContinue »